Egyre több szülő veteti le és tároltatja a gyerekének köldökzsinórvérből vett őssejtjeit. De vajon miért is? Egyáltalán megéri? Valóban fel lehet őket használni egy-egy súlyos betegség kezelésekor? Megoldás lehet mondjuk egy mozgásszervi problémára? Mi is az az őssejt és hol tart jelenleg a tudomány ezen a területen? A TV2 Tények riportja.
BővebbenJóváhagyta az izraeli egészségügyi minisztérium a Bonus Biogroup vállalat MesenCure nevű, kísérleti szakaszban lévő gyógyszerének alkalmazását a súlyos Covid–19-betegek esetében.
BővebbenÉvente átlagosan 90.000 gyermek születik Magyarországon, azonban a szülések során csak kis számban gondoskodnak a szülők a köldökzsinórból származó őssejtek megőrzéséről.
BővebbenEgyes cukorbetegségben szenvedő pácienseknél visszafordítható a diabétesz az őssejt-terápia segítségével – állítja egy új tanulmány.
BővebbenSokáig küzdött az ADHD okozta hátrányokkal, emiatt egykor kisegítő iskolába akarták küldeni. Most 34 évesen, a Czeizel Intézet klinikai genetikusa, aki egy egészségesebb jövőért dolgozik. Dr. Fekete Bálint András biztat, mesél, beavat. (Forrás: kepmas.hu)
BővebbenA gyermekkori leukémia kockázata – mely a kicsik körében a leggyakoribb rákbetegség – sajnos nem alacsony. Mit tehetnek a szülők, hogy elkerüljék a vérrák kialakulását születendő gyermeküknél? (Forrás: napidoktor.hu)
BővebbenAz egyre idősebb korban vállalt gyerekek, a genetikai innovációk bátor használata és a saját labor jelentette gyorsaság négy év alatt megháromszorozta a Czeizel Intézet bevételeit. Merhala Zoltán és csapata nem állna meg itt: ha rajtuk múlna, évente több tucat magzatot mentenének meg a vizsgálataikkal. Vajon kimaradhat egy 2021-es egészségügyi sztoriból a koronavírus? Naná, hogy nem! (forrás: Forbes)
BővebbenA Kutatók Éjszakáján a Future Health Biobank vendégével, Prof. Dr. Ungár László szülész-nőgyógyász, onkológus főorvossal beszélgetett Merhala Viktória, a Czeizel Intézet Postnatal részlegének vezetője az őssejt kutatások jelenéről és jövőjéről.
BővebbenAz alábbi rövid részlet 2020 január 16-án jelent meg az évente Davosban megtartott Világ Gazdasági Fórumon elhangzottakból.
BővebbenŐssejtek segítségével már különböző szervek is nyomtathatók. A 3D-s nyomtató ötvözése az őssejtekkel óriási potenciált rejt magában, és számos új betegség kezelésében jelenthet gyógymódot, vagy szolgálhat terápiás kezelésként. A TV2 Magellán című műsorában adott interjút Intézetünk őssejtforrásról tartott szimpóziuma után Prof. Sarkadi Balázs őssejtkutató, Merhala Zoltán, a Czeizel Intézet vezetője, illetve az általa delegált Sean Murphy, a Wake Forest Egyetem kutatója.
BővebbenMa már szinte minden babvárás kapcsán felmerül a szülőkben a kérdés: levetessék-e gyermekük őssejtjeit, vagy ne! Ha máskor nem, a szülés előtt szinte minden egyes kórházban megkérdezik a kismamát, lesz-e őssejtlevétel. És bár a lehetőség lassan húsz éve adott Magyarországon, egyelőre továbbra is csak körülbelül a szülők tíz százaléka él ezzel a lehetőséggel. S hogy miért is lehet fontos az őssejt? – erről a kérdésről Merhala Zoltánnal, a Czeizel Intézet vezetőjével beszélgettünk.
BővebbenSajnálatos módon, hazánkban az őssejtek orvosi alkalmazásának megítélése meglehetősen ellentmondásos. Tulajdonítható ez elsősorban annak, hogy az orvosi szakma véleményformáló képviselői szkeptikusan, csakis a többszörösen bizonyított, a gyakorlatban már elterjedt eljárásokat látják alkalmasnak arra, hogy azokról a laikus közönséget tájékoztassák, és azokat a gyógyítás jövőbeni lehetőségeiként ábrázolják.
BővebbenElindult egy új klinikai vizsgálat, amelyben őssejt-transzplantátumok segítségével gyógyítanák a Crohn-betegséget, az által, hogy a betegekben teljesen új immunrendszert építenek fel.
BővebbenDr. Paul Wotton - Ocata Therapeutics Elnök és CEO, „Válaszom talán kissé elfogult, de úgy gondolom, nem csak cégemnek, hanem általánosságban is áttörést jelent Dr Steve Schwartz és Dr Robert Lanza a Lancet orvosi szaklapban 2014 Októberében közzétett munkája, mely demonstrálja a humán embrionális őssejt eredetű retina pigment epitélium sejtek beültetésének hosszú távú biztonságosságát.”
BővebbenDr. David Pan - UK Regenerative Medicine Platform (UKRMP) Program menedzsere: „Az elmúlt év során számos összetett szervet állítottak elő laboratóriumi körülmények között, köztük működőképes pajzsmirigyet újraprogramozott kötőszöveti sejtekből, emberi embrionális őssejt-eredetű bőrsejtekből, és indukált pluripotens őssejtekből, nem is beszélve a dobogó szív létrehozásáról. Hosszú út áll még előttünk a teljes szervek kezelési célú pótlásáig, de a mostani eredmények remek kiindulási alapként szolgálnak, és felhasználhatóak lesznek a szervfejlődés és a betegségek tanulmányozására, illetve lehetséges gyógymódok kipróbálására.”
BővebbenAz őssejtek felhasználása a cukorbetegség kezelésében már sok éve klinikai vizsgálatok tárgyát képezi. Mint a klinikai tanulmányoknál általában, az előrelépések mellett hátráltató tényezők is időről időre felbukkannak. Mindazonáltal most először láthattunk köldökzsinórvér őssejt transzfúziót egy páciensnél, annak reményében, hogy a kezelés megakadályozza az I-es típusú cukorbetegség kialakulását nála.
BővebbenDr. Fred Miesowicz az Argos Therapeutics operatív vezetője „Tavaly jelentették be harvardi őssejt-kutatók (Dr. Douglas Melton), hogy emberi embrionális őssejteket használva alapanyagként, sikerült sejtátültetésekhez és gyógyszerészeti célokhoz elegendő nagy mennyiségben előállítani emberi inzulintermelő béta sejteket, melyek a legtöbb vonatkozásban megegyeznek a normálisan működő béta sejtekkel. Az egyes típusú cukorbetegség jelenleg körülbelül 3 millió embert érint az Egyesült Államokban, akik kezelése kb. 15 milliárd dollárt emészt fel évente.”
BővebbenPerry Karsen CEO - Celgene Cellular Therapeutics (CCT) „Mivel a sejtterápiákkal végzett vizsgálatok már kezdenek a III. klinikai fázisba lépni, várhatóan a 2020-as évek elején már megjelennek ilyen kezelések a közgyógyellátásban.”
BővebbenAz utóbbi időszak nagyon termékeny volt a gerincszalag sérüléssel kapcsolatos őssejt-kutatások területén. Az Asterias Biotherapeutics biotechnológiai vállalat nemrég jelentette be, hogy az általuk folytatott klinikai tanulmány első, teljes gerincvelő sérüléstől szenvedő résztvevője átesett az embrionális őssejt-alapú kezelésen. A „teljes” olyan sérülést jelent, amelynél a sérülés helyétől lefelé elvész minden érzékelés és képesség a mozgásra.
BővebbenDr. Brian Dickie A Motor Neurone Disease Association Kutatás-fejlesztési igazgatója: „Az Amiotrófiás laterálszklerózis esetében úgy gondolom ez az indukált pluripotens őssejt-vonalak (iPSC) előállítása és leírása volt (az iPSC-kről bővebben itt olvashat). Segítségükkel jobban megérthetjük az emberi betegségek kialakulásának folyamatát, új terápiás eljárásokat fedezhetünk fel, és lehetséges gyógyszerhatóanyagokat vizsgálhatunk nagy számban.”
BővebbenGyógyulást hozhat méhen belül egy úttörő műtéti eljárás és az őssejt-kezelés együttese nyitott gerincű magzatoknál.
BővebbenA népbetegség gyógyításában ígéretes eredmények születtek.
BővebbenA mesenchymális őssejtek „átkapcsolásával" ez is lehetővé válhat.
BővebbenA távol-keleti ország egy úttörő projekttel kívánja elősegíteni új őssejt alapú terápiák kifejlesztését.
BővebbenRezisztens donortól kapott őssejteknek köszönhetően küzdötte le a halálos kórt
BővebbenA felfedezést, ami megnyithatja az utat a köldökzsinórvér széleskörű felhasználása előtt felnőttek gyógyításában is, egy kanadai kutatócsoport tette közzé nemrég a Science szaklapban.
BővebbenAz őssejt-transzplantációkat követő súlyos szövődményre a köldökzsinór-szöveti őssejtek hoznak enyhülést.
BővebbenIdén Júniusban indult útjára az a nagyszabású klinikai tanulmány, melynek keretében 390 autizmusban szenvedő felnőttnél és gyermeknél tervezik vizsgálni a saját köldökzsinórvér-őssejtekkel történő kezelés hatásait. Ha a kutatás kedvező eredménnyel zárul, az forradalmasíthatja a napjainkban még gyógyíthatatlan idegrendszeri kórkép kezelését.
BővebbenA betegség gyógyítására az őssejtkezelés nyújt reményt. A legújabb kutatások meglepő eredményeket hoztak.
BővebbenMegkíséreljük eloszlatni az őssejtmegőrzésről a köztudatban élő gyakori tévhiteket, azért, hogy a leendő szülők megalapozott döntést hozzhassanak a baba őssejtjeinek tárolásáról.
BővebbenAz őssejtek képesek a testünk számos sejttípusává alakulni és regenerálni a sérült szöveteinket, vagy akár helyreállítani beteg szerveink működését. Egyik figyelemre méltó fajtájuk, a többek között csont-, porc-, ín-, és izomsejtek létrehozására képes mesencymális őssejtek.
BővebbenA köldökzsinórvér bankok mintáinak száma mára meghaladja világszerte a 600.000-ret, míg a több mint 80 betegség gyógyítására használt köldökzsinórvér-őssejt transzplantációk száma a 30.000-ren is túl jár.
Bővebben