Az őssejtek felhasználása a cukorbetegség kezelésében már sok éve klinikai vizsgálatok tárgyát képezi. Mint a klinikai tanulmányoknál általában, az előrelépések mellett hátráltató tényezők is időről időre felbukkannak. Mindazonáltal most először láthattunk köldökzsinórvér őssejt transzfúziót egy páciensnél, annak reményében, hogy a kezelés megakadályozza az I-es típusú cukorbetegség kialakulását nála.
Az esetről Nathan Walkerrel, a Future Health Biobank kutatás-fejlesztési menedzserével beszélgettünk, aki az elmúlt hónapok során figyelemmel kísérte a fejleményeket. „Egy négyéves kislány a világon elsőként kapta vissza saját köldökzsinórvér-őssejtjeit injekció formájában, annak érdekében, hogy megelőzzék nála az I-es típusú cukorbetegség kialakulását.
Az I-es típusú cukorbetegség egy autoimmun rendellenesség, mely megközelítőleg minden 300. személynél fordul elő. Létrejöttében az immunrendszer játszik szerepet, mely a test saját, a hasnyálmirigyben található inzulintermelő sejtjei ellen fordul. Az inzulin egy, a vércukorszint szabályozásához elengedhetetlenül szükséges hormon. A remények szerint a köldökzsinórvér-őssejtek képesek lehetnek javítani az immunrendszer működésén, oly módon, hogy meggátolják inzulintermelő sejtek megtámadását, vagy legalább a betegség kifejlődését lassítják. A tanulmány az ausztráliai Westmead Gyermekkórházban zajlik. A tervek szerint még további 19, az I-es típusú cukorbetegség kialakulása kockázatának kitett páciensnél fogják kipróbálni ezt a kísérleti kezelést.
Pillanatnyilag még nem tudjuk, a köldökzsinórvér segíthet-e megvédeni a gyermekeket az I-es típusú cukorbetegség kialakulásától. Ezzel együtt, ez egy kedvező előrelépés a köldökzsinór-őssejtek felhasználásában egy ilyen gyakori és komoly betegségnél.”Az FH Biobanknál nagy érdeklődéssel követjük a köldökzsinór-őssejtekkel végezhető kezelések fejlődését. A jelenleg kezelhető betegségek listája az alábbi linkre kattintva található:
https://fhbiobank.hu/downloads/ossejtek_a_gyogyaszatban_betegseglista.pdf