+36 20 299 9897

A Czeizel Intézet Őssejtbankja

Őssejtek a gyógyászatbanKutatás
Őssejtek és a kettes típusú cukorbetegség

A népbetegség gyógyításában ígéretes eredmények születtek.

Néhány kutatócsoport állatoknál már sikerrel állított elő őssejtekből egyes típusú cukorbetegség gyógyítására szolgáló inzulintermelő szövetet. Azt viszont eddig nem tudtuk, hogy az eljárás kettes típusú cukorbetegségnél is működik-e. Míg az egyes típusú cukorbetegségre az inzulintermelés hiánya jellemző, addig a kettes típusúnál a test által termel inzulinnal szemben rezisztencia alakul ki, így az nem tudja kifejteni hatását. A Brit Columbia Egyetem kutatói új eredményekkel álltak elő, melyek azt mutatják, hogy az őssejt-terápiának igenis lehet helye a kettes típusú cukorbetegség kezelésében is.

A kísérleti egereket magas zsírtartalmú étrenden tartották egészen addig, amíg a kettes típusú diabétesz tüneteit nem kezdték mutatni. Ezzel párhuzamosan olyan különleges sejteket állítottak elő emberi őssejtekből, amelyek a hasnyálmirigy inzulintermelő szövetét hivatottak létrehozni. Annak érdekében, hogy elkerüljék az idegen sejtek kilökődését, speciális mikrokapszulába zárva juttatták azokat az egerekbe. Az őssejtekből előállított sejtekkel sikerült javítani állapotukon, habár a helyes anyagcsere nem állt helyre teljesen. Ugyanezt tapasztalták, amikor egy, a cukorbetegségnél gyakran alkalmazott gyógyszert kaptak az egerek.

A gyógyszer és sejtek együtt alkalmazva azonban pozitív hatást váltottak ki az egerek cukor-anyagcseréjén, testtömegén és inzulin-érzékenységén is. A tanulmány vezetője, Timothy J. Kieffer így nyilatkozott a sajtónak: „ami igazán meglepő és példanélküli volt, hogy az állatok a testsúlyukból is sokat leadtak, ami annak ellenére érdekes megfigyelés, hogy nem ez volt a kísérlet célja.”

Kieffer elmondása szerint az emberi őssejtek és a gyógyszerek sikeres csapatként működtek együtt, és úgy tűnik a sejtek segítettek enyhíteni az inzulin iránti igényt. A kutató a továbbiakban azt tervezi, hogy a sejtek módosításával úgy fejleszti tovább a gyógymódot, hogy gyógyszerekre már egyáltalán ne legyen szükség.

 

Forrás: StemCellReports https://www.cell.com/stem-cell-reports/fulltext/S2213-6711(15)00067-3


Vissza a többi hírhez